Повідомляємо, що в провадженні Красноармійського міськрайонного суду Донецької області знаходилась адміністративна справа за позовом Особи до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання здійснити певні дії.
Під час розгляду вищевказаної справи судом було встановлено, що Особа з 24.04.2017 р. перебуває на обліку в їх управлінні, отримує пенсію за віком на загальних умовах, та її страховий стаж складає 39 років 07 місяців 27 днів.
З 24.04.2017 р. пенсійна виплата Особи складає 1155,77 грн.
Згідно з абз.1 ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У випадку позивачки заробітна плата врахована за період з липня 2000 року по 31.03.2017 року (по момент виходу на пенсію за віком).
Позивачка у позовній заяві стверджував і це не було спростовано відповідачем, що ПФУ такий показник було взято за 2009 рік, що не відповідає ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік є нижчою ніж середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за останні три роки, що передують року звернення позивачки за пенсією за віком (2014-2016 роки). За даними Пенсійного фонду України показник середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, для призначення пенсій у 2017 році становить 3 764,40 грн.
З урахуванням цього, заробітна плата позивача для обчислення пенсії повинна складати З 878,16 грн., і, як наслідок з цього, розмір пенсії повинен становити 2 072,41 грн.
Відповідач для обчислення розміру пенсії повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується при призначенні пенсії у 2017 році, як передбачено ч. 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» .
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
4) пенсія за віком;
5) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
6) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
При цьому, згідно з абз.1 п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Таким чином, Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не передбачає призначення пенсії за вислугу років (яку позивачка отримувала з 2010 року, тобто до призначення їй пенсії за віком), однак зазначає, що пенсійне забезпечення осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом.
Таким є Закон України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно зі ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за цим Законом призначаються трудові пенсії, зокрема, за вислугу років.
Детальніше умови та підстави призначення пенсії за вислугу років регламентовані ст.ст.51-55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Тому позивачці пенсія за віком за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» була вперше призначена лише у 2017 році (з 24.04.2017 року). До цього вона отримувала пенсію за вислугу років, яка призначається за нормами іншого законодавчого акту - Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З урахуванням цього при обчисленні позивачу пенсії за віком у 2017 році як такої, що призначена вперше, підлягають застосуванню положення ч.2 ст.40 Закону №1058, за якою показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, повинен братися за останні три роки, що передують року призначення пенсії, тобто за 2014-2016 роки.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі, а саме визнати протиправними дії Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України щодо застосування при обчисленні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої було сплачено страхові внески, за 2009 рік та зобов’язати Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити Особі з 24.04.2017 року перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки.