Повідомляємо, що у Красноармійському міськрайонному суді Донецької області було розглянуто резонансну цивільну справу між власником земельної ділянки та старшими будинку щодо будівництва останніми на земельній ділянці дитячого майданчика.
Так, на початку 2018 року власник землі подав до суду позов на старших двох будинків, щоб вони звільнили його земельну ділянку, яку було виділено під будівництво гаража, від елементів дитячого майданчика.
В обґрунтуванні заявлених вимог позивач зазначив, що він є власником земельної ділянки площею 0,003 га, призначеної для будівництва індивідуального гаражу, що розташована за адресою: м. Покровськ м-н Южний, б/н, в районі будівлі КП «Красноармійськводоканал» та теплопункту.
Водночас у травні 2017 року без його на то дозволу двоє старших будинків здійснили на належній йому земельній ділянці будівництво дитячого майданчика: встановили гойдалку, забетонували металеві стовпчики та дерев’яну пісочницю, яку прикрутили в забетоновані стовпчики. Таким чином самовільно заволоділи належною позивачу земельною ділянкою.
Позивач пояснював суду, що неодноразово звертався до відповідачів із метою врегулювати спір в добровільному порядку, пропонуючи їм навіть понести витрати за перенесення дитячого майданчику, однак його вимоги залишилися проігнорованими.
На сьогоднішній день він не має можливості використовувати спірну земельну ділянку та почати на ній будівництво індивідуального гаражу з тих причин, що на ній вже встановлені гойдалки, хоча на час купівлі-продажу земельна ділянка була вільна.
Таким чином, відповідачі збудувавши гойдалки на його земельній ділянці, яка їм не належить, а належить позивачу, самовільно зайняли цю земельну ділянку, чим порушили ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, та ст.ст. 24, 29 ЗУ «Про планування та забудову територій».
З огляду на наведене позивач просив суд зобов’язати старших домів повернути йому самовільно зайняту земельну ділянку та знести встановлені гойдалку та дерев’яну пісочницю; привезти земельну ділянку у придатний для використання за призначенням первісний стан.
Відповідачі проти позовних вимог заперечували та просили відмовити у їх задоволенні, вказуючи на те, що власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку.
Під час розгляду вказаної справи судом було встановлено, що позивач є власником земельної ділянки площею 0,003 га, призначеної для будівництва індивідуального гаражу, що розташована за адресою: місто Покровськ мікрорайон Южний, б/н, в районі будівлі КП «Красноармійськводоканал» та теплопункту, на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу.
Земельну ділянку позивач придбав у чоловіка, якому вона належала на праві приватної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Рішенням Красноармійської міської ради було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. для будівництва індивідуального гаражу на м-ні Южний в районі будівлі КП «Красноармійськводоканал» та теплопункту м. Красноармійськ та було передано вказану земельну ділянку покупцю.
Також судом було встановлено, що Покровською міською радою не приймалися рішення про виділення земельної ділянки для розміщення дитячого майданчика на м-ні Южний в районі буд. № 5, 6 м. Покровськ.
Щодо розміщення дитячого майданчика на спірній земельній ділянці заступником міського голови повідомлено, що розглядом креслення виконаних проектною організацією ЧП «Студія проектування та дизайну «АРХ ІДЕЯ», та візуальним обстеженням земельної ділянки встановлено, що відстань від проїзду вздовж буд № 6 до будівлі КП «Красноармійськводоканал» орієнтовано становить 15м, що є достатнім для встановлення дитячого майданчика з урахуванням норм щодо його розміщення
Проте лист заступника міського голови не є дозволом на будівництво та не позбавляє права власності позивача на свою земельну ділянку.
Статтями 116 та 125 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Статтею 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та приведення її у придатний для використання за призначенням стан законні, обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.
Також, Красноармійський міськрайонний суд Донецької області вважає за необхідне зазначити, що суд не оспорює моральне право дітей на належний розвиток, однак матеріальне право власності є непорушним. Воно захищається законами, Конституцією України та міжнародними законами. Позивач є власником цієї земельної ділянки і рішення міської ради відносно виділення позивачу цієї земельної ділянки не оскаржувалось та є дійсним