В провадженні Красноармійського міськрайонного суду Донецької області перебуває кримінальне провадження відносно осіб, які обвинувачуються у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.121 КК України.
Під час підготовчого судового засідання прокурором заявлені клопотання про продовження щодо обвинуваченого Особи 1 запобіжного заходу у виді тримання під вартою в Бахмутській установі виконання покарань строком на два місяці та про продовження щодо Особи 2 запобіжного заходу у виді цілодобового домашнього арешту строком на два місяці, посилаючись на наявність ризиків, передбачених п.1,3 ч.1 ст.177 КПК України (переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка та інш.; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином). Свої клопотання прокурор мотивував тим, що обґрунтованість обвинувачення підтверджується матеріалами кримінального провадження та показами свідків, а також те, що Особа 1 та Особа 2 обвинувачуються у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 10 років.
Проте, на думку суду, прокурором не доведено наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, тобто те, що обвинувачені Особа 1 та Особа 2 без застосування до них запобіжного заходу зможуть переховуватися від суду. Ступінь ризику втечі судом оцінено в сукупності факторів, пов'язаних з характером осіб обвинувачених, моральністю, їх відношенням до інкримінованого кримінального правопорушення, місцем проживання, родом занять, майновим станом, особистими та соціальними обставинами їх життя, сімейними зв’язками та зв’язками з суспільством.
Також, судом встановлено стримуючі фактори, які свідчать, що обвинуваченими не будуть вживатися перешкоди для запобігання відправлення правосуддя в спосіб неявки в судове засідання - наявність постійного місця проживання та реєстрації , наявність родини та членів сім’ї, які потребують стороннього догляду,наявність нерухомого майна, що свідчить про наявність міцних соціальних зв’язків.
При наданні оцінки ступеню ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, суд враховував, що згідно п. 43 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Яжинський проти Польщі» ризик незаконного впливу обвинувачених особисто на потерпілих, свідків може бути визнано на початкових стадіях процесу.
У судовому засіданні потерпілий показав, що протягом досудового розслідування та на теперішній момент обвинувачені не здійснювали на нього та на свідків тиску, не погрожували з метою отримання від них інших показів.
Суд зазначив, що із додатків до обвинувального акта вбачається, що стороною обвинувачення зібрані певні докази по кримінальному провадженню. Однак ці докази мають бути досліджені на більш пізніх етапах судового розгляду справи. Допит заявлених свідків обвинувачення судом ще не розпочато.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, має місце у зв’язку з не проведенням у судовому засіданні допиту свідків та потерпілого.
Також, у зв’язку з тим, що прокурором не долучено до матеріалів клопотання та не надано у судовому засіданні ухвали Краматорського міського суду та ухвали Апеляційного суду Донецької області, на які прокурор посилався у обґрунтування клопотання, суд позбавлений можливості дослідити ці докази у судовому засіданні.
Враховуючи особистості обвинувачених, вагомість доказів причетності обвинувачених до скоєння інкримінованих злочинів, суд дійшов до висновку про відмову у задоволені клопотання прокурора щодо обрання обвинуваченому Особі 1 запобіжного заходу у виді тримання під вартою та прийняв рішення обрати до обвинуваченого Особи 1 запобіжний захід у виді цілодобового домашнього арешту строком на 2 місяці, та до обвинуваченого Особи 2 запобіжний захід у виді домашнього арешту в період часу з 22 години до 06.00 години наступного дня строком на 2 місяці, що забезпечить виконання обвинуваченими процесуальних обов’язків.