flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Пеня - як наслідок прострочення сплати аліментів

26 березня 2019, 12:58

Громадянка Ш. звернулась до суду з  позовом про стягнення з громадянина В. пені за прострочення сплати аліментів у розмірі 18 059,32 грн.

В обґрунтування позову позивачка послалася на приписи ст.196 СК України та зазначила, що внаслідок невиконання відповідачем рішення суду від 31.08.2012р. за ним утворилась заборгованість по виплаті аліментів на утримання дітей, яка згідно з довідкою –розрахунком державного виконавця Покровського міськрайонного відділу ДВС ГТУЮ у Донецькій області від 22.12.2018 станом на 18.12.2018 дорівнює 39 220,40 грн.

Виходячи із розрахунку пені, наведеного позивачем, станом на 01.01.2019 загальна сума пені за несвоєчасну виплату відповідачем аліментів дорівнює 18 059,32 грн.

Відповідно до довідки-розрахунку загальна заборгованість по виплаті за період з 21.08.2012 по 18.12.2018 становила 39 220,40 грн.

Суд, вирішуючи заявлений спір, виходив з таких норм права.

Приписами ст.180 СК України встановлений обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Сплата аліментів за рішенням суду є одним із способів виконання обов'язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Відповідно до ч.1 ст.196 СК України у разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

Отже, у ст.196 СК України не встановлено будь-яких обмежень періоду нарахування пені, навпаки, в ній зазначено, що пеня нараховується за кожен день прострочення.

Неустойка (пеня) - це спосіб забезпечення виконання зобов'язання. Її завдання - сприяти належному виконанню зобов'язання, стимулювати боржника до належної поведінки. Однак таку функцію неустойка виконує до моменту порушення зобов'язання боржником. Після порушення боржником свого обов'язку неустойка починає виконувати функцію майнової відповідальності. Це додаткові втрати неналежного боржника, майнове покарання його за невиконання або невчасне виконання обов'язку сплатити аліменти.

Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов'язку буде різним, отже і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці. Тобто, пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення.

Пеня за заборгованість по сплаті аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилось стягнення .

Наведене відповідає висновкам, викладеним Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 25.04.2018 по справі № 572/1762/15-ц, якою також зазначено, що оскільки зобов’язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця, тому при розгляді спорів про стягнення на підставі частини першої статті 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд з’ясувавши розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, встановивши строк, до якого кожне із цих зобов’язань мало бути виконане, та з урахуванням установленого – обчислює розмір пені виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов’язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

 Виходячи з  розрахунку, наведеного у рішенні суду, загальний розмір пені за період з серпня 2012 по січень 2019 року дорівнює 210 062,38 грн.

Одночасно суд зазначив, що за приписами ст. 196 СК України одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені), але не більше 100 відсотків заборгованості.

Розмір заборгованості по сплаті аліментів станом на 22.12.2018 дорівнює 39 220,40 грн., отже розмір пені за прострочення сплати аліментів, який може бути стягнутий позивачем, не може перевищувати 39 220,40 грн.

Разом з тим, відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За змістом позову, який позивач підтримала в судовому засіданні, остання просила стягнути з відповідача пеню за прострочення сплати аліментів у розмірі 18 059,32 грн., а тому, враховуючи вищевикладене, позов задоволено судом в межах заявлених вимог, а саме стягнуто з громадянина В. на користь громадянки Ш. пеню за прострочення сплати аліментів за рішенням суду від 31.08.2012 в розмірі 18 059,32 гривень.